همه می دانیم که این روزها زندگی بدون پلاستیک تقریبا غیر ممکن است و در بسیاری از وسایل ما از این ماده استفاده کرده اند اما بی تردید اگر روند استفاده از پلاستیک همین طور ادامه داشته باشد و تدبیری برای بهبود اوضاع نیندیشیم به زودی با مشکلات بسیار بزرگتری روبه رو خواهیم شد.در ادامه حقایقی را درباره ی پلاستیک با هم مرور می کنیم که از شنیدنشان شوکه خواهید شد. امیدواریم به زودی شاهد برنامه ریزی های اساسی برای جلوگیری از معضلات حاصل از وجود پلاستیک باشیم.

۱-چقدر پلاستیک در اقیانوس ها وجود دارد؟
عمق فاجعه را زمانی لمس خواهید کرد که بدانید در حال حاضر بیش از ۵ تریلیون تکه پلاستیک در اقیانوس ها شناور هستند و روزبه روز برشمارشان افزوده می شود. متاسفانه بسیاری از زباله ها در نهایت به دریاها و اقیانوس ها ریخته می شوند اما این کار نه تنها زباله ها را از بین نمی برد بلکه آب و هوا را نیز آلوده کرده و زندگی آبزیان را به مخاطره می اندازد.

۲-چه اندازه پلاستیک در سواحل تل انبار شده است؟
در سراسر جهان ۷۳ درصد از سواحل انباشته از پلاستیک هستند. بیشترین اشیای پلاستیکی موجود در سواحل جعبه های سیگار، بطری ، ظروف غذا و کیسه های حمل مواد غذایی بر شمرده شده اند. قطعا اگر مصرف پلاستیک به همین صورت ادامه داشته باشد به زودی هیچ ساحلی در دنیا عاری از این ماده ی مضر نخواهد بود.

۳-چقدر پلاستیک در دنیا تولید می شود؟
یکی از مهمترین مشکلات در زمینه ی ازدیاد بیش از اندازه ی این ماده، تولید سرسام آور آن است. با وجود این که مسئولان کشورهای گوناگون می دانند که وجود پلاستیک تا چه اندازه برای محیط زیست زیان بار است اما آمارها نشان می دهند که مقدار تولید پلاستیک در دنیا روبه رشد است. در سال ۱۹۵۰ حدود ۲.۵ میلیون تُن پلاستیک تولید شد و این عدد در سال ۱۹۹۳ به ۱۶۲ میلیون تن رسید و بر اساس آخرین آمار که مربوط به سال ۲۰۱۵ است در آن سال ۴۴۸ میلیون تن پلاستیک تولید شد. حال تصور کنید که این عدد در سال ۲۰۱۸ چقدر خواهد شد.

۴- آیا پلاستیک، غذای جدید پرندگان خواهد بود؟
از جمله فاجعه بارترین خطرات وجود پلاستیک رها شده در محیط زیست، زیان رساندن به جانوران است. بسیاری از پرندگان و به خصوص پرنده هایی که بیشتر در کنار سواحل زندگی می کنند با مشکل ازدیاد پلاستیک در محیط زندگیشان روبه رو هستند. پیش بینی شده که تا سال ۲۰۵۰ پلاستیک بخشی اصلی خوراک پرنده ها را تشکیل خواهد داد.

۵- چه مقدار پلاستیک در دنیا وجود دارد؟
برای برنامه‎ریزی دقیق تر برای جلوگیری از به وجود آمدن فاجعه های بیشتر، لازم است آمار دقیقی از میزان وجود پلاستیک ها در دنیا داشته باشیم. آنچه آمارها نشان می دهند در سال ۲۰۱۵ از میان همه ی پلاستیک های موجود در دنیا تنها ۹ درصدشان بازیافت و ۱۲ درصدشان سوزانده شده بودند و ۷۹ درصد در محیط زیست رها گردیده یا در زمین دفن شدند. اگر با دقت بیشتری به این ارقام توجه کنید، متوجه خواهید شد که معضل وجود زباله در طبیعت تا چه اندازه جدی و هولناک است.

۶-مقدار فروش پلاستیک در جهان چقدر است؟

شاید باورتان نشود اما میزان تولید و فروش پلاستیک از آنچه تصورش را می کنید، بیشتر است. طبق آخرین آمارها در هر دقیقه حدود ۱ میلیون پلاستیک به فروش می رسد؛ این عدد نشان می دهد که شما حتی اگر یک وسیله یا کیسه ی پلاستیکی کمتر خریداری کنید، چقدر از میزان تولید و فروش این ماده ی خطرناک کاسته خواهد شد و هر فرد تا چه مقدار می تواند در بهبود وضعیت کره ی زمین و حفظ محیط زیست نقش آفرینی کند.

۷- پلاستیک ها تا کی در محیط باقی خواهند ماند؟

همه می دانیم که پلاستیک ها تا سال ها در محیط باقی خواهند ماند و خیلی دیر از بین می روند. آیا میزان دقیق عمر پلاستیک ها را می دانید؟ این زمان طولانی چقدر است؟

تحقیقات نشان می دهند که به صورت میانگین طول عمر یک قطعه ی پلاستیکی از ۴۵۰ سال تا ابد است! به عبارت دیگر اگر پلاستیک تولید و فروش کنونی اش را ادامه بدهد ما برای آیندگانمان کره ای پلاستیکی باقی خواهیم گذاشت.

۸-پلاستیک در چه جاهایی بیشتر استفاده می شود؟

برای جلوگیری از افزایش میزان این ماده در کره ی زمین باید بدانیم که پلاستیک در چه صنعتی بیشتر استفاده می شود. ما برای بسته بندی بیش از سایر موارد پلاستیک به کار می بریم، متاسفانه بسیاری از پلاستیک هایی که در این زمینه مصرف می شوند هیچگاه بازیافت نخواهند شد و این موضوع در کشورهای جهان سوم قابل لمس تر است.

۹-پلاستیک چه آسیبی به حیوانات می رساند؟

شاید بتوان به اندازه ی کتابی قطور در رابطه با آسیب های پلاستیک به حیوانات سخن گفت به همین خاطر این موضوع را به صورت خلاصه بیان می کنیم. از حائز اهمیت ترین مشکلاتی که پلاستیک برای حیوانات و پرنده ها ایجاد می کند، به دام افتادن آنها در زباله های پلاستیکی ست. این موضوع می تواند به مرگ یا نقص عضو آنها منتهی شود. همین حالا نیز ۷۰ درصد جانورانی که در مناطق ساحلی زندگی می کنند با معضل پلاستیک مواجه هستند و یا به عنوان غذا آن را مصرف کرده اند و یا در اشیای پلاستیکی اسیر شده اند.

۱۰- چندبار از پلاستیک ها استفاده می شود؟

قائدتا بسیاری از وسایل پلاستیکی قابلیت چندبار مصرف دارند اما شاهدیم که در حال حاضر از ۴۰ درصد پلاستیک ها، تنها یکبار استفاده می شود و انسان ها بدون تامل و حتی یک ثانیه درنگ پلاستیک ها را به زباله تبدیل می کنند.

موضوع ازدیاد زباله در محیط زیست بسیار فاجعه بار است و باید همه با هم و با قدم‎ های هرچند کوچک در این راستا تلاش کنیم. اگر شما هم با معضلات پلاستیک و بازیافت آن آشنایی دارید و یا با آن دست و پنجه نرم می کنید نظرهای خود را با لست سکند به اشتراک بگذارید. منتظر دیدگاه های شما خوبان هستیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *