دلتان برای قطع شدن یک درخت و خشک شدن یک رودخانه می‌سوزد. در دامان طبیعت از دیدن زباله‌های پلاستیکی ناراحت می‌شوید و دیدن اخبار مربوط به گونه‌های در حال انقراض حیوانات ناراحتتان می‌کند. همه این‌ها یعنی شما یک دوستدار محیط‌زیست هستید. همه ما مسئول آینده زمین و محافظت از آن هستیم و قرار است با بهترین راه‌های ممکن از تخریب آن جلوگیری کرده و آن را به آیندگان تحویل دهیم. بهترین راه‌های مهربانی با محیط‌زیست که درعین‌حال شاید ساده‌ترین آن‌ها هم هست، کاهش تولید زباله در خانه است. شما می‌توانید به‌سادگی از وقت و مقدار زیادی هزینه که صرف تفکیک و بازیافت و نابود کردن زباله‌ها می‌شود بکاهید. امروز نیکوپی برایتان از راه‌های ساده و درعین‌حال مؤثر در کاهش زباله خانگی خواهد گفت.

نه به کیسه پلاستیکی
اولین و دم‌دستی‌ترین راه‌حل، کاهش کیسه‌های پلاستیکی است که تقریباً همه ما می‌دانیم قاتل طبیعت هستند. اگر شخصیتا آدم صرفه‌جویی نیستید و عاشق بی‌محابا خرج کردنید، بهتر است بدانید یکی از چیزهایی که بدون‌شک صرفه‌جویی در آن خوب و پسندیده است همین پلاستیک‌های خرید هستند. به‌سادگی به فروشنده بگویید پلاستیک نمی‌خواهید. اگر وسیله نقلیه شخصی دارید داشتن یک ساک کوچک دستی کنفی کار بسیار راحتی است. اگر هم معمولاً پیاده به خرید می‌روید باز هم موضوع پیچیده‌ای نیست و می‌توانید یکی از آن‌ها را تا کرده به‌آسانی در کیف‌دستی خودتان حمل کنید. همین خساست در مصرف نایلون‌های پلاستیکی خودش یک اقدام فردی بی‌نظیر است که کلی از تولید زباله خواهد کاست.

ظروف یک‌بارمصرف نخرید
وقت آن رسیده استفاده از ظروف یک‌بارمصرف در مهمانی‌ها و تولدها که چند سالی است حسابی باب شده را به‌طور کامل فراموش کنیم. درست است شستن ظرف کاری سخت و گاهی ناخوشایند است اما یادمان باشد این‌همه ظرف پلاستیکی فقط برای یک مهمانی ساده، کلی زمان و هزینه می‌طلبد تا بازیافت بشود پس بهتر اینکه تنبلی را کنار گذاشته و در ظروف خانه از مهمانانمان پذیرایی کنیم. هم شیک‌تر است و هم آسیب کمتری به زمین خواهید زد.

کاغذ کمتر مصرف کنیم
وجودی که استفاده از کاغذ هرروز و هرروز کمتر می‌شود اما بازهم درختان زیادی برای تولید کاغذ هرساله از بین می‌روند. هرچند نوشتن روی کاغذ هنوز برای خیلی از ما خوشایند است و نوستالژی دل‌نشینی است اما وقتش رسید فناوری را تمام و کمال بپذیریم و کتاب‌های الکترونیک بخوانیم و به‌جای نامه‌نگاری‌های بیهوده ایمیل بزنیم. سعی کنیم در صورت استفاده از کاغذ حتماً از دو روی آن استفاده کرده و در مصرف آن خساست به خرج دهیم. بعد از مصرف هم واضح است که نباید کاغذهای باطله را داخل سطل زباله بیندازید و برای بازیافت باید آن‌ها را جداگانه جمع‌آوری کنید.

وسایل کهنه خانه‌مان را دور نریزیم
در بسیاری از کشورهای دنیا رسم است مردم وسایل زندگی‌شان را که کهنه و بی‌استفاده شده یا حتی دلشان را زده است در روزی خاص از هفته جلوی در خانه‌شان می‌گذارند تا دیگران اگر به آن نیاز دارند بدون پرداخت هزینه‌ای و گاهی با اندکی تعمیر از آن استفاده کنند. اگر وسیله‌ای در خانه دارید که دیگر به کارتان نمی‌آید یا می‌توانید در سایت‌های دست‌دوم‌فروشی آگهی‌اش کنید یا ایده بهتر اینکه با ۱۳۷ تماس بگیرید. ماموران شهرداری به خانه‌تان می‌آیند و وسیله موردنظر را بدون هیچ هزینه‌ای و کاملاً رایگان با خودشان خواهند برد. اگر نیاز باشد تعمیرش کرده و در آخر به دست خانواده‌های نیازمند می‌رسانندش. چه چیزی بهتر از این؟

نی استفاده نکنیم
استفاده از نی برای خوردن نوشیدنی‌ها را بگذاریم برای بیماران و کودکانی که قادر به نوشیدن نیستند. باور کنید اصلاً کار سختی نیست که در رستوران‌ها نی را کنار بگذاریم. هرکدام از ما با رعایت این نکته کوچک و در ظاهر بی‌اهمیت می‌توانیم هرساله کمک شایانی به محیط‌زیست کنیم.

بطری‌های شیشه‌ای به‌جای پلاستیکی

مواد غذایی آن‌قدر تنوع دارند که در انواع بسته‌بندی‌ها تولید و عرضه می‌روند. وقت خرید کردن نوشیدنی‌ها یا مواد غذایی، بسته‌بندی‌های شیشه‌ای انتخاب بهتر و هوشمندانه‌تری به‌حساب می‌آید. شیشه ماده فوق‌العاده‌ای است که تا ۱۵ بار می‌تواند در چرخه تولید و بازیافت قرار بگیرد بدون اینکه ذره‌ای از کیفیت و دوامش کاهش پیدا کند. بازیافت این ماده از تولید دوباره‌اش مقرون‌به‌صرفه‌تر است و روی‌هم‌رفته نسبت به پلاستیک با طبیعت بسیار مهربان‌تر محسوب می‌شود.

فیلترها و تصفیه‌کننده‌های آب استفاده کنید
برای شما که نگران سلامتی خودتان هستید یا در شهرهایی از ایران زندگی می‌کنید که آب کیفیت خوبی ندارد، استفاده از یک فیلتر آب برای یخچال یا شیر آب خانگی‌تان ایده بسیار بهتری نسبت به خریدن مداوم آب‌معدنی است. اینکه جعبه جعبه آب‌معدنی به خانه می‌آورید ابداً اتفاق خوشحال‌کننده‌ای نیست. کافی است کمی به مضرات این بطری‌های پلاستیکی در طبیعت فکر کنید اینکه درصورتی‌که بازیافت نشوند بیش از ۵۰۰ سال در طبیعت خواهند ماند.

پاک‌کننده‌های طبیعی در منزل بسازیم
برای پاک کردن شیرآلات، ظرف‌شویی، هود و گاز خانه‌تان می‌توانید به راه‌هایی جز محلول‌های شیمیایی آسیب‌زا فکر کنید. بوی بد این شوینده‌ها و آسیب‌هایی که به پوستتان می‌رسانند همچنین خطرات احتمالی که برای کودکانتان دارند به‌اندازه کافی دلایل محکمی برای استفاده نکردن از آن‌ها خواهند بود. آسیب این مواد به طبیعت با بسته‌بندی‌های عموماً پلاستیکی‌شان هم مزید بر علت است. برای ساختن این پاک‌کننده‌های خانگی کافی است یک سرچ ساده در گوگل انجام دهید صدها صفحه باز خواهد شد که کمکتان می‌کنید برای همیشه پول خرید شوینده‌ها را در جیبتان ذخیره کنید.

دستمال‌کاغذی کمتر مصرف کنیم
استفاده از دستمال‌کاغذی امروزه تا حد زیادی اجتناب‌ناپذیر شده است اما برای مصارف بهداشتی شخصی باز هم می‌شود کمی صرفه‌جویی کرد. مصارف خانگی مثل تمیز کردن سفره و دستمال کشیدن و گردگیری را واقعاً می‌شود با دستمال‌های پارچه‌ای انجام داد. فقط کمی تنبلی را کنار بگذارید و دستمال‌های پارچه‌ای را هرچند وقت یک‌بار بشویید. برای تهیه دستمال پارچه‌ای هم مثل قدیم‌ترها کافی است از لباس‌های کهنه‌شده‌مان استفاده کنیم. برای خرید دستمال‌کاغذی هرماه یا هرچند ماه یک‌بار سراغ بسته‌بندی‌های بزرگ با تعداد بیشتری برویم که هم ارزان‌تر است و هم پلاستیک بسته‌بندی کمتری دور خواهیم ریخت. ایده خریدن جای دستمال‌کاغذی که تنوع بسیاری هم در بازار دارد فکر خوب دیگری است؛ هر بار با دستمال‌کاغذی‌های بدون بسته‌بندی که در تعداد بالا هم فروخته می‌شوند و ارزان‌ترند می‌توانید پرشان کنید.
یادتان باشد رعایت کردن مواردی مثل این‌ها نشانه‌ای از ذکاوت و مسئولیت‌پذیری بالای ماست. همه ما در برابر حفظ زیبایی‌های طبیعت مسئولیم.

سرکار خانم مهندس شقایق افشار
مدیریت پسماند سازمان محیط زیست استان خوزستان

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *